idanito
idanito

بانوي پرتلاش سينما و تئاتر

بهاره رهنما مصداق بارز خانم‌هايي است كه از هر انگشتشان يك هنر مي‌چكد. البته واقعاً هنر به‌مثابه خود هنر. او سال‌هاست علاوه بر بازيگري درزمينهٔ كارگرداني، نمايشنامه‌نويسي، داستان‌نويسي، شعر و ... فعاليت دارد. در كنار حضور مستمرش در فعاليت اجرايي، تحصيلاتش را هم ادامه داده است. از به‌يادماندني‌ترين نقش‌آفريني‌هاي او در سينما مي‌توان به بازي در «نان، عشق، موتور ۱۰۰۰»، «سن‌پترزبورگ»، «ورود آقايان ممنوع» و... اشاره كرد. بهاره رهنما همچنان يكي از هنرمندان فعال در حيطه‌هاي مختلف اجتماعي و فرهنگي است. خودش را يك زن قوي و آزاده مي‌داند و با ازدواج اخيرش اين را به همه ثابت كرد. بهاره رهنما و پيمان قاسم‌خاني پس حدود ربع قرن به زندگي مشتركشان پايان دادند. خانم رهنما اكنون با اميرخسرو عباسي زندگي مي‌كند.

 

خانواده تمام هنري
 
بهاره رهنما دهم آذر ۱۳۵۲ در اراك متولد شد. پدرش جلال رهنما و مادرش پروين قائم‌مقامي بازيگر سينما و تلويزيون است. برخلاف روال عادي دنياي هنر كه فرزندان به‌واسطه والدينشان بازيگر مي‌شوند، اين بار يك مادر بود كه به‌واسطه دخترش بازيگر شد. انصافاً خانم قائم‌مقامي هم در عرصه طنز دست‌كمي از دخترش ندارد. حتماً بازي شيرين او در مجموعه‌هاي «مرد هزارچهره»، «ساختمان پزشكان» و ... را به ياد داريد. البته در خانواده خانم رهنما افراد هنرمند بازهم ديده مي‌شوند (تقريباً تمام اعضاي خانواده، خانواده سابق البته) كه به آن‌ها هم اشاره خواهيم كرد. هرچند كه بعيد است براي كسي ناآشنا باشند. از همه اين‌ها كه بگذريم بهاره رهنما دوره ليسانس را در رشته ادبيات نمايشي و فوق‌ليسانس را در رشته حقوق قضايي به پايان رسانده است. او به‌واسطه مطالعه فراوان و جدي از سطح سواد بالايي درزمينهٔ سينما و تئاتر برخوردار است.

 

سلام سينما
 
فيلم سينمايي «افعي» در سال ۱۳۷۱ اولين حضور حرفه‌اي بهاره رهنما به‌عنوان بازيگر بود. او بعد از آن در فيلم سينمايي «عاشقانه» با پيمان قاسم‌خاني كه آن زمان نامزدش بود، همبازي شد. آغاز دهه هشتاد آغاز يك‌ فصل نو در فعاليت سينمايي بهاره رهنما بود. او در «نان، عشق، موتور ۱۰۰۰» توانايي بالاي خود درزمينهٔ طنز را به نمايش گذاشت و بازي‌اش در «گاوخوني» تحسين همگان را برانگيخت. بهاره رهنما يكي از معدود بازيگران زن موفق ايراني درزمينهٔ طنز به‌حساب مي‌آيد. او در آثار بسياري همچون «دايره‌زنگي»، «چارچنگولي»، «پوپك و مش‌ماشاالله»، «ورود آقايان ممنوع»، «طبقه حساس»، «خوب، بد، جلف»، «آيينه بغل» و ... به ايفاي نقش پرداخته است. ازجمله بازي‌هاي جدي او نيز مي‌توان به فيلم «جرم» ساخته مسعود كيميايي اشاره كرد.

 

تلويزيون
 
بهاره رهنما فعاليتش در تلويزيون را در سال ۱۳۷۵ با مجموعه «بازگشت به خانه» آغاز كرد. «من يك مستأجرم»، «مرد هزارچهره»، «چك برگشتي»، «پژمان» از پرمخاطب‌ترين مجموعه‌هاي است كه بهاره رهنما در آن‌ها نقش‌آفريني كرده است. خانم راهنما در مجموعه‌هاي «شب‌هاي برره»، «باغ مظفر» و «شمس‌العماره» نيز به‌عنوان يكي از اعضاي تيم نويسندگيحضور داشت.

 

همه‌كاره در تئاتر
 
از همان دهه ۷۰ بهاره رهنما حضور جسته‌وگريخته‌اي در تئاتر داشت. اما در آغاز دهه ۹۰ بود كه فعاليت او بر روي صحنه‌هاي نمايش پررنگ و پررنگ‌تر شد. خانم رهنما در ميان سال‌هاي ۸۷ تا ۹۵ در نزديك به ۲۵ نمايش به ايفاي نقش پرداخته است كه از مهم‌ترين آن‌ها مي‌توان به «خداي كشتار»، «هاملت با سالاد فصل» و «سونات پاييزي» اشاره كرد. او در سال ۱۳۹۱ با نمايش «اين تابستان فراموشت كردم» اولين تجربه كارگرداني خود را به دست آورد. بعد از آن نيز در چندين اثر نمايشي به‌عنوان نويسنده يا كارگردان حضور داشته است. «آرامش زن زيبايي است كه شوهر دارد» و «دورهمي زنان شكسپير» نمايشنامه‌هايي به قلم بهاره رهنما هستند. همسر سابقش پيمان قاسم‌خاني درباره بازي او بر روي صحنه‌هاي تئاتر مي‌گويد: «در اين چند وقت كه بازي‌هاي او را در تئاتر ديدم، تازه به استعدادش پي برده‌ام... در چند كار اخيري كه از او ديدم فهميدم، توانايي‌هايي داشته كه ديده نشده و حتي خود من هم كه نزديكش هستم نديده بودم.»

 

ازدواج طلاق ازدواج
 
اما برسيم به مقوله شيرين و جنجال‌برانگيز ازدواج. بهاره رهنما در سال ۱۳۷۰ آن‌طور كه خودش مي‌گويد، به‌طور اتفاقي در خيابان ولي‌عصر تهران با پيمان قاسم‌خاني آشنا شد. پيمان قاسم‌خاني فيلم‌نامه‌نويس، بازيگر و كارگردان مشهور سينما و تلويزيون است كه آثار خاطره‌انگيزي همچون «مارمولك»، «مكس»، مجموعه‌هاي «شب‌هاي برره»، «ساختمان پزشكان» و ... را به رشته تحرير درآورده است. مهراب برادر پيمان هم از فيلم‌نامه نويسان مشهور كشور مي‌باشد كه با شقايق دهقانازدواج‌كرده است. آشنايي اين زوج هنرمند ۵ سال به بعد منجر به ازدواج شد. ازدواجي كه ۲۳ سال به طول انجاميد. حاصل آن هم دختري بود به نام پريا. پريا متولد سال ۱۳۷۶ است و مشغول به تحصيل در رشته موسيقي مي‌باشد. او در فيلم سينمايي «بانو» و يك نمايش به نام «پنجره‌ها» نيز بازي كرد تا توانايي خود را در حرفه‌‌ي والدينش هم محك بزند.

 به پايان رسيدن زندگي عاشقانه اين زوج دوست‌داشتني بعد از اين همه سال كمي غيرمنتظره بود اما به هر حال اتفاق افتاد. جدايي‌اي كه علت دقيق آن نامشخص است. بهاره رهنما از ادامه رابطه‌ي دوستانه خود با همسرش سابقش پس از جدايي گفت: «پيمان قاسم‌خاني قديمي‌ترين دوست من است. ما ۲۴-۲۵ سال است كه با هم دوستيم و ادامه پيدا نكردن زندگي مشتركمان دليل نمي‌شود كه دوستي‌مان لطمه ببيند» او و همسرش سابقش بعد از جدايي موفق شده بودند خود را هجمه‌ها و حواشي رسانه‌اي دور نگه دارند. اما با انتشار خبر ازدواج مجدد بهاره رهنما سيل عظيم انتقادات و قضاوت‌ها بود كه به سمتش روانه شد. بهاره رهنما هم هر بار با انتشار تصاويري از خود و همسرش آتش مخالفان را تندتر مي‌كرد. اما او به چيزي اعتقاد داشت و گوشش بدهكار حواشي نبود. مي‌گويد: «براي انتشار عكس‌هام مهم‌ترين دليلم جرئت و جسارت دادن به تمام زن‌هاي غمگين اطرافم بود. اونهايي كه فكر مي‌كند زندگي با يك‌بار جدايي تموم شده و هيچ قصه تازه‌اي در راه نيست.»

خبر ازدواج بهار رهنما با اميرخسرو عباسي مالك برند آرايش بهداشتي هاينس و ژاكسياست در شهريور ۱۳۹۶ رسانه‌اي شد. يعني دو سال بعد از جدايي از همسر اولش. آشنايي اين دو از زماني كه بهاره رهنما مدل تبليغاتي برند هاينس بود، شروع شد. اين دو در صورتي كه نزديك به دو سال دورادور باهمديگر همكاري داشتند، به‌صورت كاملاً اتفاقي در فرودگاه مشهد با يكديگر روبه‌رو شدند و اميرخسرو عباسي فرداي آن روز از خانم بازيگر خواستگاري كرد.

 

سياسي
 بهاره رهنما
 و همسر سابقش ازجمله ۱۴۰ هنرمند ايراني بودند كه با امضا طوماري در مورخ ۲۲ خرداد ۱۳۹۲ همراه با ساير اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرايان، ضمن قدرداني از انصراف دكتر عارف، از نامزد حسن روحاني در انتخابات رياست جمهوري علناً حمايت كردند. او حمايتش از حسن روحاني را در انتخابات بعدي (۱۳۹۶) حتي مصمم‌تر ادامه داد و بارها با شال و پرچم بنفش در تجمع‌هاي انتخابي حضور پيدا كرد. خانم رهنما همچنين از حاميان ميرحسن موسوي در انتخابات ۱۳۸۸ بود.

گوزن
 
بهاره رهنما هم مانند بسياري از بازيگران رستوران‌داري را به‌عنوان شغل دومش انتخاب كرده است. او صاحب يك كافه‌رستوران به نام گوزن در حوالي سعادت‌آباد تهران است. البته خانم رهنما سعي مي‌كند از اين مكان براي انجام برخي فعاليت‌هاي هنري و اجتماعي‌اش نيز استفاده كند. فعاليت‌هايي ازجمله نمايشنامه خواني و برگزاري گالري‌هاي نقاشي و عكاسي. او در اقدامي جالب، هرماه آثاري از هنرمندان جوان را براي فروش روي ديوار رستورانش نصب مي‌كند و سود اين كار را به بچه‌هايي كه درگير بيماري‌هاي خاص هستند، تعلق مي‌دهد.

 

فعاليت‌هاي ديگر
تهيه‌كنندگي
 را هم به ليست فعاليت‌هاي هنري بهاره رهنما اضافه كنيد. او سابقه تهيه‌كنندگي آلبوم علي شوكت، خواننده جوان موسيقي راك را در كارنامه خود دارد. آلبومي كه چند ترانه آن نيز از كتاب «زن باران» بهاره رهنما گرفته شده است.

بهاره رهنما تاكنون چهار كتاب به نام‌هاي «چهارشنبه و يك كلاه‌گيس»، «ماليخولياي محبوب من»، «زن باران»، «ماه هفت شب» به چاپ رسانده است. داستان، وب نوشته، نوشته‌هاي روزانه و شعر محتويات اين كتاب‌هاست.

خانم رهنما همچنين سابقه فعاليت به‌عنوان مدل لباس را هم براي برند ريماه دارد.

 

شكايت و شكايت كشي
 
دي‌ماه ۱۳۹۳ او و پيمان قاسم‌خاني از نادر فتوره‌چي به علت يادداشت‌هايش در فيس‌بوك شكايت كردند. فتوره‌چي در آن يادداشت‌ها آن دو را به فرصت‌طلبي براي مطرح‌شدن متهم كرده بود. فتوره‌چي پس از اين شكايت دادگاهي شده اما با قرار كفالت آزاده شده و بهاره رهنما هم پس از مدتي شكايتش را پس گرفت.

 

سانچي و عصبانيت خانم بازيگر از مسئولين
 بهاره رهنما
 با انتشار متني در صفحه شخصي اينستاگرامش، انتقاد خود نسبت به برخورد مسئولين پس از سانحه سانچي را ابراز كرد. او نوشت: «هيچ‌كس جوابگو نيست؟ با لحن طلبكار با مردم حرف مي‌زنيد؟ كوچك‌ترين اعتراضي را به هزار چيز ربط مي‌ديد؟ آخه تا كي بايد شاهد اين فجايع باشيم و بعد سكوت و همچنان به ميزهاتون بچسبيد! آقايون خودتون رو بگذاريد جاي خانواده‌هاي داغدار! لطفاً لااقل پاسخگو باشيد! تسليت مردمم، تسليت به ايران.»

 

پست جنجالي
 
چندي پيش جملاتي از بهاره رهنما در شبكه‌هاي اجتماعي دست‌به‌دست مي‌شد كه به گمان بسياري از كاربران نشان از زن‌ستيزي اين بازيگر داشت. هرچند كه او در توضيح اعلام كرد كه آن‌ها جملاتي از نمايشنامه‌هاي اوست. اما ماجرا به همين‌جا ختم نشد. چندي بعد بهاره رهنما تصويري از يك حيوان خانگي جمله‌اي عجيب كه اين بار معنايي مردستيزانه داشت را منتشر كرد و بار ديگر جنجال‌آفرين شد. خانم بازيگر با انتشار تصوير يك سگ خانگي نوشت: «همه سگ‌ها از همه مرداي دنيا بهترن...»

امتیاز:
بازدید:
[ ۳۱ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۴:۵۴:۱۶ ] [ idanito ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By bornablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 1845
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب